Vybavení pro maséry a wellness centra
720 540 422 (prac. dny 6:45 - 15:00)
košík je prázdny
Pro masáž
Pro masáž
Wellness procedury
Wellness procedury
Knihy, DVD, plakáty
Knihy, DVD, plakáty
Pro sport
Pro sport
Kosmetika
Kosmetika
Zdraví
Zdraví
Akce
Akce
Novinky
Novinky
Vyhledávání
Jihočeský krajJihomoravský krajKarlovarský krajKrálovéhradecký krajLiberecký krajMoravskoslezský krajOlomoucký krajPardubický krajPlzeňský krajPrahaStředočeský krajÚstecký krajVysočina krajZlínsky kraj
Odebírání novinek
Pro zasílání novinek zadejte e-mail

Desatero saunování aneb proč se vyplatí chodit do sauny pravidelně

Pravidelné saunování by mělo do života každého dospělého člověka patřit stejně přirozeně jako pohyb nebo zaměstnání. Tato blahodárná a léty prověřená ozdravná procedura se podílí na pozitivním stavu lidského organismu. Dokáže totiž ovlivnit kůži, podpořit kardiovaskulární systém, pohybový aparát a samozřejmě uvolnit kromě dýchacích cest také psychiku. Začnete-li se saunováním ještě dnes, brzy si všimnete zlepšené obranyschopnosti svého organismu i otužilosti těla. A to stále není vše!

Nemoci, bojte se!
Saunování by nemělo být záležitostí pouze v zimních měsících. Pouze při pravidelném saunování správně prohřejete klouby, zvýšíte dlouhodobě odolnost organismu a detoxikujete tělo zevnitř. Návštěva sauny se ale nedoporučuje nemocným osobám, které trpí závažným onemocněním nebo obyčejnou chřipkou. Do sauny vždy vstupujte zdraví. Sauna rovněž není vhodná pro osoby mající problémy s játry a ledvinami, po požití alkoholických nápojů, fyzicky či psychicky unavené jedince nebo ženy s menstruací či v těhotenství. V sauně byste neměli trávit čas nalačno nebo naopak po příliš vydatném a těžkém jídle. Před vstupem do sauny si odpusťte silné parfémy nebo kouření, které se během saunování uvolňuje a může být pro ostatní nepříjemné. Někteří maséři dokonce saunu doporučují jako skvělý předehřívací prostředek před masáží nebo po silovém výkonu.

Přemýšlíte-li, zda do sauny s sebou vzít i své ratolesti, pak neváhejte a podpořte jejich imunitu i odolnost organismu. Děti, které se pravidelně jednou týdně saunují, lépe spí a jsou více otužilé. V saunovací místnosti by ale neměly trávit více času než pět minut a to nejlépe ve spodní části kabiny, do 90 centimetrů nad podlahou, kde je pro ně nejvhodnější teplota okolo 685 stupňů. Některá saunovací střediska a zařízení dokonce nabízejí speciální hodiny pouze pro saunování s dětmi, kdy teplota není tak vysoká a dětem neškodí. Ani u dětí bychom pak neměli zapomínat na správné ochlazení, ať už klasickou sprchou, polévacím vědrem, ochlazovací kádí nebo třeba ledovou studnou.

Držte se pravidel
I saunování má svá pravidla, která je důležité dodržovat a neobtěžovat tak ostatní v sauně nebo neškodit svému tělu:

1. V sauně používejte vždy prádlo určené pro saunování. Zapomeňte na plavky, obuv vždy nechte před prohřívárnou. Celé tělo včetně nohou si podložte prostěradlem nebo osuškou. Čím méně toho na sobě budete během saunování mít, tím více se vaše tělo dostane do kontaktu s teplem a bude zdravější.

2. Před vstupem do sauny se pořádně osprchujte mýdlem a vodou. Nepoužívejte těžké voňavé sprchové gely nebo masky na vlasy.

3. Do sauny byste měli vstupovat vždy sušší, to znamená, že po každém ochlazovacím cyklu ze sebe setřete všechnu vodu.

4. V sauně se vyvarujte sezení na způsob jako na židli. Můžete dostat závratě, bolesti hlavy nebo pocit na omdlení. Děti by měly být usazeny do nižších pater, kde je nižší teplota. Vždy s sebou mějte prostěradlo nebo ručník a z hygienických důvodů jej rozložte pod sebe.

5. V sauně se dýchá nosem i ústy. Děti mohou dýchat do kapsičky, to znamená, že dají ruce k sobě do tvaru mušličky a dýchají do ní. Máte-li pocit pálení vzduchu při dýchání, překryjte si nos i ústa dlaní.

6. Po uplynutí doporučené doby pobytu nebo při pocitu pálení ušních boltců, špičky nosu či bradavek, vyjděte z prohřívací místnosti. Doporučená doba je individuální a vždy se řiďte pocity svého těla. Dobu saunovacího bloku zvyšujte postupně.

7. Při pocení otírejte z povrchu těla pot. Podpoříte tím nejen otevírání kožních pórů, ale také odplavení nečistot z těla. Využít můžete houbu, lufu nebo jemný kartáč.

8. Ochlazování provádějte po každém saunovacím bloku. Zchlaďte se v bazénu pozvolným vstupem do bazénu – nikoliv skokem! Pokud si netroufnete zchladit celou hlavu, vždy ponořte alespoň zátylek.

9. Bloky teplo – chlad opakujte alespoň třikrát. Po posledním ochlazení se opláchněte vlažnou vodou, nepoužívejte mýdlo a zabalte se do suché osušky, županu či koupacího pláště a relaxujte dvacet minut na nerušeném místě. Doplňujte tekutiny – nabízí se chlazený čaj, minerálka nebo vybrané isotonické sportovní nápoje.

10. Správně provedené saunování poznáte tak, že se budete cítit skvěle uvolnění a příjemně unavení. Vyhněte se po saunování alkoholu a kouření, které by mohlo negativně ovlivnit celý proces regenerace organismu. Místo toho si dopřejte lehký salát nebo fresh džus plný vitamínů.

Jestliže patříte k nováčkům a začátečníkům, nesnažte se hned držet krok s dlouholetými návštěvníky sauny. Začněte pozvolna na nižší lavici a postupně se posouvejte na horní lavice, kde je tepleji. Nejčastější chybou při saunování je i špatný způsob ochlazování. Každá sauna nabízí sprchy, kde si můžete nastavit teplotu vody, vybraná zařízení disponují dokonce ochlazovacím bazénkem nebo ledovým korytem. Při špatném stylu ochlazování nebude vaše tělo imunní a otužilé. Po několika návštěvách si zajisté všimnete, jak krásně a zdravě vypadá vaše pokožka, jak dobře se cítíte a budete se těšit na další návštěvu relaxačního centra, kde si zaručeně zakoupíte permanentku do sauny na další obdobíKomentáře
(1)
Hanysek
20.05.2018 / 19:55:38
Super článek! :) Já si zrovna pořídil domů saunu http://www.eshopsulc.cz/domu/161-infrasauna-hanscraft-paris.html tak nějaké tipy jak začít jen ocením. Jak často doporučujete pro začítečníky navštěvovat saunu?
[reklama]
Wilsonova 8
75002 Přerov
Klasická masáž, medová masáž, Dornova terapie, Breussova masáž, lávové kameny, Thajská mas...
Nad Lomnicí 1102
38801 Blatná
Masáže rekondiční a sportovní – poctivé klasické masáže. Baňkování. Reflexní terapie. Léče...
Zobrazit další články
Zobrazit kategorie článků
Popraskané paty
Z času na čas se stane každému, že péči o chodidla přesune na vedlejší kolej. Jenže popraskané paty mohou přinášet svým
číst dál »
2884x    0x
Zbavte se otoků nohou jednou pro vždy!
Také vás trápí nepříjemný pocit těžkých nohou, kdy se vaše okončetiny zdají jako nafouknuté bambule?
číst dál »
4877x    1x
Helicobacter Pylori
Zdravotní problémy člověka jsou do značné míry odrazem stavu střevního traktu, zejména tlustého střeva.
číst dál »
8321x    3x
Segmentální cvičení na pružnost páteře
Cvičení vhodné pro pacienty s nekomplikovanou osteoporózou. Segmentální cvičení, které aktivují najednou všechny
číst dál »
2879x    0x
První pomoc ze spíže
Vše, co potřebujete k úlevě od kašle či průjmu, máte za dveřmi své komory. Při zdravotních potížích nesahejte pouze
číst dál »
1881x    0x
   Nejbližší kurzy
Aromaterapeutická relaxační ...
21.08.2020 - 23.08.2020
(Ostrava)
Rekvalifikační víkendový mas...
11.09.2020 - 18.10.2020
(Ostrava)
Lektorský kurz baby a dětské...
25.09.2020 - 27.09.2020
(Ostrava)
Bowenova tlaková masáž 1.
01.10.2020 - 04.10.2020
(Ostrava)
Hot Stones Masáž
16.10.2020 - 18.10.2020
(Ostrava)
Bowenova tlaková masáž 2.
05.11.2020 - 08.11.2020
(Ostrava)
Myofasyciální techniky 3. – ...
14.11.2020 - 15.11.2020
(Ostrava)