Vybavení pro maséry a wellness centra
720 540 422 (prac. dny 6:45 - 15:00)
košík je prázdny
Masáž
Masáž
Wellness
Wellness
Knihy, DVD, plakáty
Knihy, DVD, plakáty
Sport a fyzio
Sport a fyzio
Kosmetika
Kosmetika
Zdraví
Zdraví
Akce
Akce
Novinky
Novinky
Vyhledávání
Jihočeský krajJihomoravský krajKarlovarský krajKrálovéhradecký krajLiberecký krajMoravskoslezský krajOlomoucký krajPardubický krajPlzeňský krajPrahaStředočeský krajÚstecký krajVysočina krajZlínsky kraj
Odebírání novinek
Pro zasílání novinek zadejte e-mail

Ořechy

Nejen pro Popelku...

O chvíli tu máme Velikonoce, takže milé dámy - nelouskejte ořechy jen na pečení, třeba je i jíst. Jsou balzámem na nervy! Do ořechové skořápky se v pohádce mohly vejít Popelčiny plesové šaty. Zázračné tři oříšky! No zázraky přírody svým obsahem jsou i skutečné ořechy a oříšky. Jak v malé nutriční bombě se v nich nacházejí bílkoviny, nenasycené mastné kyseliny i vláknina. Ba i obsah stopových prvků je v nich asi dvaapůlkrát vyšší než v jiných plodech. Ořechy mají mnoho blahodárných účinků na organismus. Výrazně podporují tvorbu krve v kostní dřeni, vysoký obsah síry zas látkovou přeměnu a vylučování toxinů játry. Nechybí jim ani vitamíny, především vysoký obsah vitamínů skupiny B. Se sto gramy ořechů sníte i dva miligramy vitamínu C a jeden a půl miligramu vitamínu E. Už padesát gramů ořechů pokryje u dospělého denní potřebu omega 3 mastných kyselin. Tyto často citované kyseliny jsou životně důležité a lidský organismus si je sám vyrobit neumí, musí se proto získat z potravy. Zdravá vyvážená strava s vlašskými ořechy není garantovanou zárukou, že neonemocníme, ale významně se podílí na ochraně zdraví. Mezi další přednosti ořechů patří vysoký obsah stopových prvků draslíku, vápníku, hořčíku, manganu, fosforu, síry, zinku. Je v nich i důležitý stopový prvek ochraňující před rakovinou a to selen. Je známo, že v našich půdách a tedy i v plodech země je málo selenu, i proto může být pro nás ořech jeho zdrojem. Ořechy podporují duševní činnost, pomáhají pacientům v rekonvalescenci a při fyzické slabosti i těm, kteří mají nízkou tělesnou hmotnost a chtějí si ji zvýšit.

Pokud vám nechutnají ořechy, vyberte si mezi jejich příbuznými. Nežárlí na sebe a dopřávají vám ze sebe to nejlepší:

Lískové oříšky
Podobně jako vlašské ořechy je velmi vhodné užívat je při neurózách, nervovém a fyzickém vyčerpání, na zlepšení paměti. I tyto plody účinně podporují činnost srdce a cévní soustavu.

Arašídy
Rovněž oblíbené arašídy, podzemnice olejná, jsou skvělou a výživnou potravinou. Spojuje se s nimi jen jeden problém. Během dlouhé přepravy lodí na místo určení jejich často napadá nebezpečná plíseň Aspergillus flavus. Pouhým okem ji nevidět, ale produkuje silnou rakovinu aflatoxin. Bezpečné je však konzumovat arašídové máslo, pomazánku z podzemnice olejné, protože při její výrobě se arašídy přísně kontrolují a semena napadené plísní se z výroby vyloučí.

Mandle
Mandle ovlivňují léčebny na kardiovaskulární onemocnění a zároveň s vlašskými ořechy patří k "protinádorové dietě". V některých hodnotách mandle vlašské ořechy předčí. Ve sto gramech mandlí se totiž nachází až 252 miligramů hořčíku, oproti po 134 miligramů v ořechu a 234 miligramů vápníku, v ořechu 99 miligramů. Kromě skvělého účinku na nervovou soustavu zvyšuje hořčík imunitu zejména proti stafylokokovým bakteriím. Závisí od něj i kvalita kůže, vlasů a nehtů. Již deset mandlí denně po dobu dvou měsíců s vámi udělá divy. Mezi mandlemi se najdou i hořké, obsahující jedovatou kyselinu kyanovodíkovou naštěstí jsou takové nechutné, že se nikdo nebude přemáhat, aby je jedl.

Místo sladkostí
Ořechy, oříšky mandle i arašídy mají držet v tmavém, chladném a suchém prostoru. Zdravé jsou ty, které se nejen správně skladují, ale i po sklizni správně vysuší. Skladovat se však mají vyloupané. Pokud jste se rozhodli zařadit ořechy a jejich příbuzenstvo do jídelníčku, uvědomte si, že se nemusí jíst jen v koláčích, ale uplatní se i v salátech se zeleninou, v nádivkách i gurmánských omáčkách. A pokud máte přes den chuť mlsat, nebylo by lepší sníst namísto tyčinky pár ořechů nebo mandlí?Komentáře
(0)

K tomuto článku ještě nenapsal nikdo komentář. Buďte první.

[reklama]
Třída Svobody 1119
76302 Zlín-Malenovice
Nabídka masérských, rekondičních a regeneračních služeb péče o tělo: klasická masáž, refle...
Nad Lomnicí 1102
38801 Blatná
Masáže rekondiční a sportovní – poctivé klasické masáže. Baňkování. Reflexní terapie. Léče...
Zobrazit další články
Zobrazit kategorie článků
Kustovnice čínská, Goji - plody dlouhověkosti
Z nutričního hlediska je Kustovnice tím nejhodnotnějším ovocem na Zemi! Obsahuje 18 druhů aminokyselin
číst dál »
2579x    0x
Třezalka - Hypericum perforatum
Žijeme v době, kdy mnoho lidí trpí depresemi různého stupně a velmi často na řešení tohoto problému využívají antidepresiva.
číst dál »
3864x    0x
Domácí prostředky na krásu
Na přípravu vlastní kosmetiky jsou kromě bylin vhodné mnohé kuchyňské přísady, ovoce a zelenina.
číst dál »
2196x    0x
Rostlinný olej z jader hroznů
Patří mezi nejřídší oleje, proto je ideální zejména na zředění hustších olejů. Je také velmi vhodný jako základ pro sportovní
číst dál »
2564x    0x
Exotika na stole
Připravte si speciality z exotického ovoce! Užitečné vašemu zdraví, zpestří stůl a zalijí ho slunečními paprsky.
číst dál »
1694x    0x
   Nejbližší kurzy
Aromaterapeutická relaxační ...
21.08.2020 - 23.08.2020
(Ostrava)
Rekvalifikační víkendový mas...
11.09.2020 - 18.10.2020
(Ostrava)
Lektorský kurz baby a dětské...
25.09.2020 - 27.09.2020
(Ostrava)
Bowenova tlaková masáž 1.
01.10.2020 - 04.10.2020
(Ostrava)
Hot Stones Masáž
16.10.2020 - 18.10.2020
(Ostrava)
Manuální lymfatická drenáž
28.10.2020 - 01.11.2020
(Ostrava)
Bowenova tlaková masáž 2.
05.11.2020 - 08.11.2020
(Ostrava)