Vybavení pro maséry a wellness centra
720 540 422 (prac. dny 6:45 - 15:00)
košík je prázdny

Pro masáž
Pro masáž

Wellness procedury
Wellness procedury

Knihy, DVD, plakáty
Knihy, DVD, plakáty

Pro sport
Pro sport

Kosmetika
Kosmetika

Sauny a vířivky
Sauny a vířivky

Akce
Akce

Novinky
Novinky

Vyhledávání
Jihočeský krajJihomoravský krajKarlovarský krajKrálovéhradecký krajLiberecký krajMoravskoslezský krajOlomoucký krajPardubický krajPlzeňský krajPrahaStředočeský krajÚstecký krajVysočina krajZlínsky kraj
Odebírání novinek
Pro zasílání novinek zadejte e-mail

Terapie dle Breusse a Dorna

Přes 80 % populace se v životě alespoň jednou setká s bolestí zad a páteře.
Stále více lidí si přitom uvědomuje, že vedle běžných příčin jako jsou úraz nebo poškození meziobratlových plotének tyto problémy souvisí s psychikou. Stres, obavy, úzkost, potlačovaný hněv mění napětí ve svalech kolem páteře a záda "bolí". Do regeneračních center proto míří stále více klienty hledající jiné metody, než nabízí klasická rehabilitace. Dnes představím dvě z nich.

V roce 2004 jsem se setkala s technikami na jemné ošetření obratlů, kloubů a pohybového aparátu. Při své jemnosti však jsou velmi účinné. Jedná se o metody Rudolfa Breusse a Dietera Dorna, které u nás učí výborná lektorka paní Anna Velíšková z Německa. Jsou to holistický -energetické, zcela neinvazivní a bezbolestné postupy. Již při první masáži klienti pociťují úlevu a výrazné pozitivní změny. Při opakovaných návštěvách dochází dokonce k "návratu" posunutých obratlů do správné polohy. Tento postup velmi dobře působí na skoliózy a na bolestivé problémy v bederní oblasti. Žádná jiná masáž, z těch, které znám a v praxi využívám, neměla takový úspěch.
Při první konzultaci se snažím hodnotit nerovnosti pohybového aparátu - nestejnou délku končetin, nestejnou výšku lopatek a ramen, sleduji klienta při chůzi a při sezení, u lopatek si všímám, která více vyčnívá, porovnávám ramena, lokty, zápěstí, všímám si čelisti a případného posunutí kloubního spojení.

Breussova masáž
Samotné ošetření začínám Breussovou masáží. Používám při ní výhradně kvalitní olejový macerát třezalkový, který míchám s rostlinným olejem olivovým extra panenským (nejkvalitnější olej získaný z prvního lisování za studena). Třezalkový macerát má řadu výjimečných vlastností - optimálně regeneruje ploténky, tlumí bolesti ve svalech, revmatické bolesti a dnu, zmírňuje migrénu, hojí rány, snižuje přecitlivělost na změny počasí a zároveň působí antidepresivně. V ojedinělých případech u některých žaludečních potížích se podle doporučení terapeuta užívá i vnitřně.
Po dobu celé masáže leží klient uvolněně v příjemné poloze. Neměl by mít žádné kovové šperky a ozdoby na břiše. Tuto masáž provádíme zdola nahoru, tzn. od kostrče ke krčním obratlem. Začínáme nanesením několika kapek třezalkového oleje na křížovou oblast. Pokračujeme tak , že dlaní pravé ruky, která je jemně zatížena levou, provádíme jemný "tlak" na tělo klienta. Začínáme přecházet od křížové oblasti a kostrči až k zádi. Ruka terapeuta má přitom působit jistě, přirozeně a přinášet pocit jemného a zároveň dostatečně pevného tlaku. Už při prvních minutách masáže dochází u mnoha lidí k úlevě a příjemnému pocitu tepla, které postupuje až do podbřišku.
Další hmat je popisován jako "klešťový pohyb" a je veden až ke krčním obratlem. Po důkladné masáži třezalkovým olejem, především na meridiánu močového měchýře, se uvolňuje psychické napětí a dochází k ústupu bolesti páteře. Po této fázi přichází další krok - šetrné napravování páteře cíleným pohybem prstů, kdy provádíme energetické tahy po páteři kolem obratlů. K masáži se používá také pruh hedvábného papíru, jehož délka odpovídá délce trupu klienta a šířka je 10-15 cm. Položíme ho na záda a procházíme po něm rukou shora dolů. Dochází při tom k příjemnému uvolnění svalstva.
Při Breussova masáži využíváme v podstatě jen čtyři hmaty a jeden typ oleje. Přesto přináší vynikající výsledky a velmi pozitivní reakce klientů. Měla jsem s ní dokonce i velký úspěch v některých případech dlouhotrvajících bolestí páteře, kde se uvažovalo o operační léčbě. Po odeznění bolesti a celkovém zlepšení operaci nebylo třeba.

Dornova metoda
Na Breussovau masáž navazuje Dornova metoda. Tu bychom lépe pochopili při praktické demonstraci, ale přesto se pokusím trochu ji přiblížit slovy.
Klientovi ležícímu na zádech nejprve zvedneme nohy (napnuté v kolenou) do úhlu asi 60°. Měl by vidět, jak jsou při srovnání rozdílně dlouhé. Provádíme hmat, při kterém máme palce položené na středu pat . Palec, který je výše, ukazuje delší končetinu. Na té začínáme pracovat. Nejdříve uvolňujeme jednotlivé klouby prstů na nohou, pak uchopíme patu a špičku, protlačují patu a vracíme špičku do normální polohy. Tato jemná manipulace je velmi příjemná a je při ní dobře vidět, jak se mění napětí v celé končetině. Pokračujeme ošetřením kolenního kloubu. Noha je ohnutá tak, že lýtko s kolenem svírá úhel 90°. Nohu jemně narovnáme a pokládáme na lehátko, přitom jednou rukou tlačíme shora na čéšku a druhou rukou vyvíjíme jemný protitlak v podkolenní jamce. Pokračujeme v ošetření kyčelního kloubu, kdy také dodržujeme pozici 90°. Takto ošetříme i druhou končetinu. Pak znovu provedeme srovnávací test na délku končetin. Budeme překvapeni tím, jak se těmto poměrně jednoduchým způsobem velmi efektivně dokážou nestejně dlouhé končetiny porovnat. Dornovou metodou dále ošetřujeme křížovou kost, bederní a hrudní páteř, což už provádíme ve stoje a vsedě, končíme krční páteří, klíční kostí, lopatkami a čelistmi.
Úspěch Dornovy metody závisí na precizní práci terapeuta, stejně jako na disciplíně klienta, který musí poctivě dodržovat rady pro domácí ošetření. Klientům vždy ukazuji Dornova cviky, které jsou velmi účinné "svépomocí". Tato metoda mívá úspěch už po druhém, třetím ošetření, v těžších případech jsem měla úspěch při zhruba pátém ošetření. Ideální je jedno až dvě ošetření týdně. Přitom je vždy třeba na klienta hledět celostně a brát v úvahu jeho fyzickou a duševní harmonii. Protože touto metodou se dobře uvolňují fyzické a psychické bloky, je ideální pro dnešní uspěchanou a stresující dobu. Je náročná na jemnost , citlivost a vnímavost terapeuta a vyžaduje spolupracujícího klienta. Pouze tak pracujeme v duchu Dornovy metody a ne jen podle Dorna.Komentáře
(0)

K tomuto článku ještě nenapsal nikdo komentář. Buďte první.

Přidat komentář


Jméno
E-mail (slouží pouze pro ověření / autorizaci příspěvku)
Ochrana proti spamu
Komentář


Souhlasím s pravidly pro komentáře
[reklama]
Wilsonova 8
75002 Přerov
Klasická masáž, medová masáž, Dornova terapie, Breussova masáž, lávové kameny, Thajská mas...
Třída Svobody 1119
76302 Zlín-Malenovice
Nabídka masérských, rekondičních a regeneračních služeb péče o tělo: klasická masáž, refle...
Zobrazit další články
Zobrazit kategorie článků
Psychická rovnováha s aromaterapií I.
Postupně Vám budeme přinášet sérii článků o obnovování naší psychické rovnováhy pomocí esenciálních olejů ve spojení s
číst dál »
2171x    0x
Baby masáž
Charakteristickým znakem baby masáže je dotek. Doteky lidských rukou a zejména mámy, nás provázejí od narození.
číst dál »
2154x    0x
Voskové obklady
Tento druh obkladů je určen pro opakované použití. Obklad z bavlněného materiálu je prosáklý včelím voskem.
číst dál »
2704x    0x
Shiatsu masáž v sedě
Shiatsu má původ v Japonsku a vzniklo z 5000 leté tradice a pozorování a jeho cílem je harmonizovat tělo a mysl.
číst dál »
2085x    0x
Shiatsu - energetické ošetření ze země vycházejícího slunce
Shiatsu je japonská tradiční pohybová terapie, při níž se pracuje s vyrovnáváním energie v těle na úrovni meriadiánů,
číst dál »
2371x    0x
   Nejbližší kurzy
Rekvalifikační ETAPOVÝ masér...
01.10.2019 - 27.11.2019
(Ostrava)
Lifting – vypínací masáž obl...
04.10.2019 - 04.10.2019
(Ostrava)
Měkké techniky 1.
05.10.2019 - 07.10.2019
(Ostrava)
Baňkování podle zásad TČM
11.10.2019 - 11.10.2019
(Uherský Brod)
Kraniosakrální terapie-OČI
19.10.2019 - 20.10.2019
(Ostrava)
Horké lávové kameny
25.10.2019 - 25.10.2019
(Uherský Brod)
Bowenova tlaková masáž 1.
25.10.2019 - 28.10.2019
(Ostrava)
.