Vybavení pro maséry a wellness centra
720 540 422 (prac. dny 6:45 - 15:00)
košík je prázdny

Pro masáž
Pro masáž

Wellness procedury
Wellness procedury

Knihy, DVD, plakáty
Knihy, DVD, plakáty

Pro sport
Pro sport

Pro kosmetičky
Pro kosmetičky

Sauny a vířivky
Sauny a vířivky

Akce
Akce

Novinky
Novinky

Vyhledávání
Jihočeský krajJihomoravský krajKarlovarský krajKrálovéhradecký krajLiberecký krajMoravskoslezský krajOlomoucký krajPardubický krajPlzeňský krajPrahaStředočeský krajÚstecký krajVysočina krajZlínsky kraj
Odebírání novinek
Pro zasílání novinek zadejte e-mail

Směrování a sled hmatů v klasické masáži

Směrování hmatů v klasické masáži
Masér by měl dodržovat směr a pořadí masážních hmatů za účelem eliminace nežádoucích účinků. Správný směr hmatů také zvyšuje účinek a zefektivňuje samotnou klasickou masáž.
Hmaty klasické masáže jsou směrovány dostředivě směrem k srdci, čímž se v těle klienta zefektivňuje odtok krve a lymfy v oběhovém systému člověka.
Při klasické masáži horních a dolních končetin směřuje masér hmaty dostředivě a to z proximální ke dystální části končetin. Jelikož se při klasické masáži nevyhneme i opačnému směřování, třeba si ujasnit vyvíjení tlaku na tělo klienta při provádění samotné klasické masáže. Ve směru dostředivě ke pletenci vyvíjí masér učinný tlak stavu a pocitu klienta. Při zpětném přesunu do výchozí polohy se posouvá tak, aby se na tělo klienta nevyvíjel téměř žádný tlak.
Při klasické masáži zad masér využívá dva základní směry. První směr masážních hmatů směřuje paralelně podél páteře. Druhý směr je příčný ke páteři, tj. ve směru žeber.
Při klasické masáži hrudníku masér kopíruje směr hrudní kosti a žeber.
Při klasické masáži břicha masér využívá základní směr který kopíruje směr peristaltiky tlustého střeva, čili ve směru hodinových ručiček. Přičemž začínáme v oblasti pravé slabiny, pokračujeme pod žebrové oblouky směrem zprava doleva až k levé slabině, přičemž v oblast močového měchýře vynecháváme nebo snižujeme tlak na minimum. U některých hmatech kopíruje podélné nebo příčné směr přímého břišního svalstva v oblasti celé břišní oblasti.
Při klasické masáži šíje masér kopíruje směr hmatu od záhlaví k ramenům a od záhlaví podél krční páteře směrem kavdálne, tj. dolů.
Při klasické masáži obličeje masér svými hmaty kopíruje průběh mimických svalů směrem od středové části tvaru ke spánkům.

Pořadí a sled hmatů v klasické masáži
Masér provádí masáž plynule v následujícím pořadí: vyšetřovací hmaty, samotná klasická masáž, která se skládá s tření, vytírání, roztírání, hnětení, tepání. Masáž zakončí masér relaxačním hmatem na uvolnění - chvěním. Sestavu klasické masáže začínáme třením. Při tomto hmatu masér prokrví a zahřeje tkáň masírované části. Při aplikaci tohoto hmatu zároveň nanese a rozetře emulzi do pokožky a podkoží masírované části klienta. Proto můžeme tento hmat libovolně vsouvat mezi ostatně hmaty, pokud třeba masážní prostředek znovu nanést na masírované místo aniž masér nežádoucně ovlivnil masáž klienta. Podle subjektivních pocitů a aktuálního stavu klienta může masér vynechat některou skupinu hmatů. Například při zvýšeném svalovém tonu by měl maser vynechat ze sestavy klasické masáže tepací úkony, neboť mají tonizační účinek, který by mohl mít nežádoucí vliv na aktuální stav klienta. Masér by měl vždy klasickou masáž ukončit chvěním masírované části.

Doba trvání klasické masáže
Délku doby trvání masáže ovlivňuje více faktorů, jako např.. cíl masáže, množství a velikost miogelóz - svalových zatvrdlyn na masírované části klienta, stavba a věk klienta. Také délku masáže ovlivňuje i stav zdatnosti a kondice maséra.
V jedné sérii léčebných aplikací klasické masáže se může aplikovat až 20 krát, zavysí to od stavu klienta. Samotná délka klasické masáže šíje, hrudníku a břicha by měla být 15 minut. Délka klasické masáže obličeje, zad a končetin by měla trvat přibližně 25 minut. Částečná masáž kloubů může trvat asi 5 minut. Celková klasická masáž by měla trvat přibližně 60 minut a můžeme ji aplikovat 3krát týdně v sérii 10-krát. Časové údaje délky klasické masáže jsou přibližné a mohou se měnit podle stavu klienta.
Komentáře
(5)
Luděk Ráž
20.06.2012 / 14:18:28
Masíruji přes 30 let a tak tyto postupy jsou známé. Měl by je znát každý masér který prošel základním kurzem. Malá poznámka k délce trvání masáže.Jeden z faktorů ovlivňující délku masáže je dnes finanční stránka klientů. Tomu je nutné se také přizpůsobit.
Jan Čermák
20.06.2012 / 17:50:24
Opravdu nemám rád tenhle dogmatický přístup. Aspoň napište proč si myslíte, že to tak má být. Jedním směrem pohybu se rozhodně nedostanete všude, jestli to neřešíte, tak já ano, ale proč to neřešíte, máte nějaký pádný důvod? Jednotlivé hmaty mají v masáži své funkce, indikace a kontraindikace, jaké? Když už publikujete článek, nepište prosím souhrn dogmat ale aspoň něco vysvětlete, nechci Vás napadat, ale předpokládám, že článek čtou i začínající maséři. Jak si mají poradit s informací, která je jen výsledkem vývoje, když nemají ani náznak cesty k výsledku který se dočtou. Se vší úctou, mě se tenhle článek nelíbí, Honza Čermák
Novotný Marek
20.06.2012 / 18:59:51
Také musím říci, že se mi Váš článek vůbec nelíbí, a to ani jeho skladba, ani obsah. Úplně nejhorší hodnocení ode mne získává ta část o délce masáže. Informace, které zde publikujete jsou silně zavádějící. Na jednu stranu správně říkáte, že vlastní délka masáže je velmi individuální, téměř neurčitelná, že záleží na spoustě faktorů, v neposlední řadě na přístupu maséra, zda se jedná o masáže s cílem léčit nebo o masáže spíše relaksačního charakteru a na druhou stranu popisujete přesné časy jednotlivých hmatů. Jak píše p. Čermák, pokud si takovýto článek přečte začínající masér, který by chtěl masážemi pomáhat či dokonce léčit (tady samozřejmě pouze masáž nestačí), informace z Vašeho článku mu rozhodně nepomohou, v určitém pojetí by dokonce mohli i svést z cesty. Se vší úctou Novotný M.
Luděk Ráž
20.06.2012 / 20:02:02
Já se ve svvém příspěvku nechtěl detailně zabývat popsanými časy,neboť to si každý masér musí osahat a vyzkoušet sám a pokud k tomu má buňky tak se předepsanými časy nebude zabývat. Nechci se zabývat ani kvalitou článku. Každý koho masáže zajímají měl by si sehnat kvalitní knihy a tam se dozví daleko víc než v tomto krátkém příspěvku. Pan Marek se zabývá jinými technikami než je relaxační masáž. Samozřejmě tady se časy nedají určit. Ale záleží na zdravotním problému a kvalitě maséra. Já se zabývám 17 let léčitelstvím a tak problémy těla vidím ještě v jiném kontextu a v jeho nápravě. Proto považuji u každého začínajícího maséra za důležité stále další sebevzdělání a přejímání zkušeností od starších masérů.Mne to v začátcích stálo dost peněz,protože jsem si musel masáže zaplatit a přitom tahal rozumy od skušených. Jsem však rád,že článek vyvlává odbornější diskuzi. Luděk Ráž
Václav
21.06.2012 / 08:56:20
Mě se docela článek líbí.Je pravda že co se týče časů masáže,neměla by být přehnaně dlouhá,ale každý masér/ka si určí svoje časy.Ale líbí se mi že to vyvolává diskusi.Nevím jestli se konají nějaké semináře(setkání) masérů,kteří přece jenom už se tím zabívají delší dobu.Ono jak píše Luděk,je dobrý se pořád učit,ale i získat skušenosti od kolegů.Dneska masírovat podle nějaké knížky moc nejde,každý klient je jiný a potřebuje jinou péči a defakto i pořadí hmatů se někdy musí přehodit.Jiná masáž je v Lázních a jiná ve Wellness a jiná u Sportu. Václav Homolka

Přidat komentář


Jméno
E-mail (slouží pouze pro ověření / autorizaci příspěvku)
Ochrana proti spamu
Komentář


Souhlasím s pravidly pro komentáře
[reklama]
Třída Svobody 1119
76302 Zlín-Malenovice
Nabídka masérských, rekondičních a regeneračních služeb péče o tělo: klasická masáž, refle...
Wilsonova 8
75002 Přerov
Klasická masáž, medová masáž, Dornova terapie, Breussova masáž, lávové kameny, Thajská mas...
Zobrazit další články
Zobrazit kategorie článků
Baby masáž
Charakteristickým znakem baby masáže je dotek. Doteky lidských rukou a zejména mámy, nás provázejí od narození.
číst dál »
2088x    0x
Máte ztuhlý krk?
Ať už celodenní sezení v nepříjemné poloze u počítače, nebo špatná poloha při spánku ... - Jedno i druhé může
číst dál »
27975x    6x
Detoxikační masáž a její účinky
Masáž, která díky dokonalé souhře rukou maséra a účinku éterického oleje dokáže jedinečným způsobem
číst dál »
1891x    0x
Masáž pro těhulky - těhotenská masáž
Dotek může uklidnit, dotykem můžeme vyznat lásku, přes dotek vnímáme mnoho věcí no a samozřejmě dotek může zmírnit
číst dál »
1878x    0x
Dornova metoda - sklon pánve - rozdílná délka dolních končetin
Pánev jako základna páteře a spojovací článek mezi trupem a nohama má zvláštní význam.
číst dál »
3655x    0x
   Nejbližší kurzy
Kurz masáže těhotných
26.07.2019 - 28.07.2019
(Ostrava)
Kurz Pánevní dno
27.07.2019 - 27.07.2019
(Ostrava)
Havajská masáž LOMI LOMI
03.08.2019 - 04.08.2019
(Ostrava)
Manuální lymfatická drenáž
07.08.2019 - 11.08.2019
(Ostrava)
Fyziotaping 1.
17.08.2019 - 18.08.2019
(Ostrava)
FYTOTERAPIE (nejen) pro Masé...
17.08.2019 - 18.08.2019
(Ostrava)
Indická masáž hlavy
23.08.2019 - 23.08.2019
(Ostrava)
.