Vybavení pro maséry a wellness centra
720 540 422 (prac. dny 6:45 - 15:00)
košík je prázdny
Pro masáž
Pro masáž
Wellness procedury
Wellness procedury
Knihy, DVD, plakáty
Knihy, DVD, plakáty
Pro sport
Pro sport
Kosmetika
Kosmetika
Zdraví
Zdraví
Akce
Akce
Novinky
Novinky
Vyhledávání
Jihočeský krajJihomoravský krajKarlovarský krajKrálovéhradecký krajLiberecký krajMoravskoslezský krajOlomoucký krajPardubický krajPlzeňský krajPrahaStředočeský krajÚstecký krajVysočina krajZlínsky kraj
Odebírání novinek
Pro zasílání novinek zadejte e-mail

Máte ztuhlý krk?

Ať už celodenní sezení v nepříjemné poloze u počítače, nebo špatná poloha při spánku, jedno i druhé může být velmi rychle původcem nepříjemného a bolestivého ztuhnutí krku. Ne vždy se mu lze vyhnout, a pokud se vám nepodaří před ním utéct, sáhněte alespoň po účinných zbraních. Znáte tu bolest, když nemůžete pořádně otočit hlavou, protože máte ztuhlý krk a jakákoliv činnost vám způsobuje maximálně nepohodlí a bolesti? Většina lidí v takové chvíli sahá po pořádně silných prostředcích tabletách.

Mohou za to svaly
Bolesti krku a jeho ztuhlost způsobují většinou svaly. Ztuhlost svalů krku si přivodíme nejrychleji sezením v průvanu nebo nepohodlnou polohou při spaní. Nicméně postihnout nás může i při neopatrném pohybu při cvičení, nebo nezvyklé činnosti. Je přirozené, že se to občas přihodí každému, pokud se však váš stav neupraví během 48 hodin, měli byste navštívit lékaře.

Příčinou bolesti totiž může být vyhozená ploténka, přičemž tato bolest se nakonec neomezuje jen na krk, ale vystřeluje i do končetin. Bolestí krku se projevuje i deformace krční páteře, nebo třeba i meningitida, kterou doprovází bolest hlavy, nevolnost a ospalost. Pokud jste utrpěli náraz do krku, také byste měli vyhledat lékaře, protože se může jednat i o poškození míchy.

Blahodárná masáž
Při "běžných" problémech vyzkoušejte kromě tlumení bolesti i domácí prostředky k odstranění bolestí krku. Krk a ramena si masírujte jemným kartáčem, její pohyb by měl směřovat nahoru, nikdy ne naopak. Pokud je to možné, vyzkoušejte i střídání studených a teplých masáží proudem vody.

V některých případech pomáhají i teplé obklady pod krkem v ležící poloze, nebo horký termofor. Osvědčené jsou i masáže mentolovými gely. Důležité je uvolnění bolavé oblasti, při masážích by vám proto měla napomáhat druhá osoba, abyste mohli mít uvolněné ramena i krk.

Vyměňte polštář
Pokud míváte krk ztuhlý "každou chvíli", může být problém i ve vašem polštáři. Nevhodný polštář znamená nevhodnou polohu při spánku, čímž trpí nejen kvalita vašeho spánku, ale i krční páteř. Zkuste si pořídit tzv. ergonomický polštář, který díky svému speciálnímu tvaru kopíruje obrysy hlavy i krku, a takto poskytuje optimální oporu i v spánku. Váš krk se tak může uvolnit a bolesti po krátkém čase zmizí.

Kromě těchto opatření nezapomínejte ani na pohyb. Cvičení na uvolnění a posílení krku jsou jednoduché a můžete je cvičit vsedě v autě, práci či u televize. První cvik se cvičí v záklonu, aby se svaly uvolnily, většinu dne totiž trávíme v předklonu, mnohokrát doslovně se "svěšenou" hlavou. Hlavu proto zakloňte a kružte zprava doleva a zpět.

Při druhém cviku zvedněte hlavu co nejvýše a otáčejte ji jednou k jednomu, jednou k druhému ramenu. Také pomáhá vzpažení, přičemž vytahujeme ruce vzhůru, hlavu máme vzpřímenou a nehýbeme ní.

Bolesti nejen v krku dokážou pořádně potrápit, a při dlouhodobých problémech výrazně snižují kvalitu života postižené osobě. Proto nepodceňujte prevenci před těmito bolestmi a dopřejte si dostatek pohybu, jinak se problémy dříve či později zaručeně dostaví.Komentáře
(7)
Honza
28.08.2012 / 21:22:43
Při žádném cviku hlavu nezakláníme! Kromě zkrácení týlních svalů a skřípnutí míchy se totiž nic jiného nestane. Pamatuju se že to s náma cvičili v tělocviku, ale to je zaplať pánbů pryč. Masér by tohle při elementární znalosti anatomie měl vědět. Dokud nejsou krční svaly protažené tak není vhodné ani kroutit hlavou!
Terka
15.06.2013 / 20:42:57
Souhlasím, u mladých lidí se to ještě přežít dá, ale u starších to může vyvolat nauzeu, dokonce i mdloby a uskřinutí míchy. Když už záklon, tak v průběhu celé páteře. Nejlepšími cviky na krční páteř a trapézy je protahování všech okolních svalů nebo postizometrická relaxace.
Ivana
03.10.2013 / 19:48:01
Z vlastní zkušenosti vyjadřuji nesouhlas s tím, že nesmíme zaklánět hlavu. Myslela jsem si to také až do chvíle, kdy mi prvotřídní rehabilitační lékař napravil krční páteř právě pomocí záklonu hlavy. Trvalo rok, než jsem našla lékaře, který mi pomohl od bolestí hlavy. Dnes uvolňuji a protahuji svaly a vazy krční páteře všemi směry, tedy i do záklonu. Samozřejmě, že opatrně, protože se skutečně může zatočit hlava. Cvičím na balónu, nebo vsedě. Jak je psáno v článku: Prvý cvik sa cvičí v záklone, aby sa svaly uvoľnili, väčšinu dňa totiž trávime v predklone, mnohokrát doslovne so „zvesenou“ hlavou. Hlavu preto zakloňte a krúžte sprava doľava a späť. Tak je to správné!
Honza
07.10.2013 / 10:07:28
Musím reagovat na Terku a Ivanu: Postizometrická relaxace tak jak Terka píše, je to nejlepší co člověk může s krkem dělat. Nic jiného stejně nemá smysl. Vážně by mě zajímalo, které konkrétní svaly si v záklonu Ivana uvolňuje a čím je tato činnost kromě možnosti točení hlavy a případnou nauzeou vlastně odměněna. :-)
Terka
08.10.2013 / 11:42:52
Pokud Vám lékař napravil krční páteř, tak to bylo pravděpodobně mobilizace nebo nárazová manipulace a ta nepatří do rukou nikomu jinému než zkušenému doktorovi nebo fyzioterapeutovi ;)
k
17.07.2019 / 13:26:10
No...Kdyby se nemělo zaklánět, tak toho asi tělo schopno ani nebude ne? Já myslím, že tělo je dokonalé a přesně uzpůsobené tak, jak má. Já když zakloním hlavu (v kanclu na židli) a pomalu protahuji přední stranu krku tak cítím,jak to vyloženě potřebuji a je to příjemné... A jestli někdo tvrdí, že na přední straně krku nejsou svaly,potažmo co protahovat, tak by si asi měl zopakovat biologii :D
Honza
02.08.2019 / 18:13:24
Milý k, nevhodnost záklonu hlavy není dána vědomostmi z biologie, ale anatomie.
[reklama]
Třída Svobody 1119
76302 Zlín-Malenovice
Nabídka masérských, rekondičních a regeneračních služeb péče o tělo: klasická masáž, refle...
Sokolovská 129/50
186 00 Praha
Nabídka relaxačních, sportovních masáží, Havajské Lomi Lomi, lávových kamenů, čínské masáž...
Zobrazit další články
Zobrazit kategorie článků
Baby masáž - masáž s láskou
Baby masáž se vám může zdát jako výmysl dnešní moderní doby, ale opak je pravdou. Nejde sice o žádnou sportovní či relaxační masáž,...
číst dál »
1908x    0x
Terapie dle Breusse a Dorna
Přes 80 % populace se v životě minimálně jednou setká s bolestí zad a páteře. Stále více lidí si přitom
číst dál »
2350x    0x
Není masér jako masér
Jak si vybrat toho správného maséra? Na co si dát při výběru pozor? Právě se rozhodujete, kde půjdete na svou
číst dál »
7214x    0x
Bambusová masáž
Je to exkluzivní technika, která má uvolňující, uklidňující, obnovující a drenážní vlastnosti. Ve východních krajích byl bambus
číst dál »
3502x    0x
Indická masáž hlavy
V hlavě a na tváři i v krku se hromadí velké množství úzkosti, negativních emocí, které přináší život a proto dotek pomáhá
číst dál »
4000x    0x
   Nejbližší kurzy
Aromaterapeutická relaxační ...
21.08.2020 - 23.08.2020
(Ostrava)
Rekvalifikační víkendový mas...
11.09.2020 - 18.10.2020
(Ostrava)
Lektorský kurz baby a dětské...
25.09.2020 - 27.09.2020
(Ostrava)
Bowenova tlaková masáž 1.
01.10.2020 - 04.10.2020
(Ostrava)
Hot Stones Masáž
16.10.2020 - 18.10.2020
(Ostrava)
Bowenova tlaková masáž 2.
05.11.2020 - 08.11.2020
(Ostrava)
Myofasyciální techniky 3. – ...
14.11.2020 - 15.11.2020
(Ostrava)