Vybavení pro maséry a wellness centra
720 540 422 (prac. dny 6:45 - 15:00)
košík je prázdny

Pro masáž
Pro masáž

Wellness procedury
Wellness procedury

Knihy, DVD, plakáty
Knihy, DVD, plakáty

Pro sport
Pro sport

Pro kosmetičky
Pro kosmetičky

Sauny a vířivky
Sauny a vířivky

Akce
Akce

Novinky
Novinky

Vyhledávání
Jihočeský krajJihomoravský krajKarlovarský krajKrálovéhradecký krajLiberecký krajMoravskoslezský krajOlomoucký krajPardubický krajPlzeňský krajPrahaStředočeský krajÚstecký krajVysočina krajZlínsky kraj
Odebírání novinek
Pro zasílání novinek zadejte e-mail

Masáž trošku z jiného pohledu

Užití dotyku rukou na vyvolání fyzické a duševní pohody je jednou z nejstarších forem přírodní léčby. Při masáži se používají nejrůznější doteky, tlaky, tření a hlazení, které dokáží stimulovat či uvolňovat svaly, zlepšovat krevní a lymfatický oběh. Masáž spojená s aromaterapií má celou řadu příznivých léčivých účinků.

HISTORIE
Hmat je jedním ze základních smyslů. Lékaři v antickém Řecku a Římě často doporučovali léčení masážemi, během středověku však tato léčba z Evropy prakticky zmizela. Znovu se stala populární až v první polovině 19. století, díky Švédovi péřové Henriku lingam, který vyvinul pohybovou léčbu, známou také jako švédská masáž.

Ve 20. století se vyvinulo mnoho různých způsobů masáže. Některé jsou dovedené do Lingovy metody, jiné ovlivnila čínská a japonská medicína. Co však mají společné, je, že všechny prospívají svalovému systému tím, že uvolňují napjaté svaly a ochablé svaly naopak tonizují. Kromě toho mají další účinky, protože podporují krevní a lymfatický oběh. Podle čínských léčitelů masáže podporují i tok životní energie "čchi" v síti kanálů - meridiánů - do všech částí těla, takže je lze používat k léčení nejrůznějších chorob.

Návštěva u odborníka
Pokud se objednáte na odbornou masáž, je dobré, pokud nebudete požívat alkoholické nápoje a alespoň dvě hodiny před ní nebude nic jíst. Zvolte si odborníka s odporučeními.
Masáž sama o sobě může mít různé podoby, v závislosti na vašich zdravotních problémech. Rehabilitační pracovník či masér se soustředí buď na jednu část těla, nebo pracuje na celém těle. Masáž není bolestivá, i když nemusí být vždy příjemná.
Po masáži se můžete cítit uvolnění, zda plní energie. Na úplné vychutnání masáže je dobré dát si po ní teplý koupel a pořádně se vybouchat ručníkem.

Tři způsoby masáže

Efloráž - tento jemný hmat je nejlepší používat hned na začátku, protože jeho výsledkem je úplné uvolnění těla. Zvykne se kombinovat s masážním olejem a jeho rozetřením po pokožce. Ruce drží masér vedle sebe s prsty těsně u sebe; ruky má uvolněné, ale ne ochabnuty. Klouže rukama podél celé délky svalů směrem k hlavě; při tomto pohybu udržuje dlaně a prsty stále v kontaktu s kůží masírované osoby, aby v rukách cítil obrysy těla. Udělá lehký pohyb zpět, při kterém použije pouze špičky prstů.

Petrisáž - tento způsob masáže následuje po eflerážy. Jedná se o pevné chycení a stlačování svalových skupin. Hodí se na masírování zad, horní části hrudníku, lýtek a hýždí. Petrisáž odděluje stažené svalová vlákna a pomáhá zbavit svalovinu kyseliny mléčné. Ruky s mírně roztaženými prsty položí masér dolní částí dlaní do středu zad, odkud začíná masírovat. Střídavě tlačí dolní částí dlaně každé ruky tak, aby to masírovaného nebolelo. Nedělá se petristáž dlouho na jednom místě.

Tření - tento způsob masáže se používá na různých částech zad, kde jsou svaly nejvíce ztuhlé. Oleje se používá velmi málo nebo vůbec. Masáž se provádí v sérii malých krouživých pohybů směrem dolů. Vyhýbá se přímému tlaku na chrtici. Pomalu masér tlačí na zvolený bod bříškem palce nebo ukazováčku. Tlak postupně zvyšuje. Dělá mírný krouživý pohyb v trvání 10 až 15 sekund. Tlak pouze pomalu uvolňuje a toto opakuje 2-3 krát. Na uvolnění svalů se udělá znovu efleráž.

Léčíme se doma
Dělat masáž je velmi jednoduché. Některé masáže je možné dělat si doma svépomocí, např... na rukou, pažích, nohách, lýtkách a ramenou. Podstatně větší efekt však má masáž, kterou dělá druhá osoba. Masážní stůl není nutný, masírovaný může klidně ležet na posteli, na žíněnce, zda velké přikrývce na zemi. Při masáži ramen může sedět na židli nebo křesle.

Oleje a tělová mléka
K dispozici je mnoho masážních prostředků. Mezi nejlepší oleje patří mandlový olej, ale můžete použít i málo parfémovaný krém, který se nevstřebává do pokožky příliš rychle. Pokud je kůže velmi mastná, doporučuje se používat místo oleje pudr nebo kukuřičný škrob.

Teplo
Masáž je nejúčinnější v uvolněné atmosféře, v teplé a tiché místnosti. Aby byla masírována osoba opravdu v teple, přikrývají se osuškou ty části těla, které právě nejsou masírovány.

Tlak
Ať se aplikuje jakýkoliv typ masáže, třeba dodržet pravidlo, že čím je masáž delší, tím je jemnější a čím je kratší, tím by měla jít více do hloubky.

Rychlá masáž dodává energii, pomalá zase uklidní. Každému vyhovuje jiný stupeň tlaku, proto je třeba se přizpůsobit. Masáž by nikdy neměl způsobovat bolest.

Vyvarujte se
  • Pokud máte horečku, raději masáž vynechajte.
  • Pokud jste nedávno prodělali operaci, není vhodná masáž v místě zákroku ani v jeho okolí.
  • Nedejte se masírovat krátce po jídle nebo po požití alkoholu v ten samý den.
  • Potlučené nebo zanícená místa se nesmí masírovat - na zadní stranu kolen nebo na kosti není vhodné vyvíjet tlak.
  • Během těhotenství nebo při jeho plánování je možné používat pouze velmi jemný tlak, nikdy se nesmí masírovat podbřišek a spodní část zad. Vždy se poraďte se svým gynekologem.
  • Pokud se léčíte na nějaké onemocnění nebo trpíte nevysvětlenou polesťami, otoky nebo jiným onemocněním, poraďte se s lékařem, zda je masáž vhodná.

Stroj či lidské ruce?
Stojí za rozhodnutí, co je lepší. Ale jak se říká, sto lidí - sto chutí, avšak lidské ruce se stroj může přiblížit, ale nikdy se jí nevyrovná.
Komentáře
(0)

K tomuto článku ještě nenapsal nikdo komentář. Buďte první.

Přidat komentář


Jméno
E-mail (slouží pouze pro ověření / autorizaci příspěvku)
Ochrana proti spamu
Komentář


Souhlasím s pravidly pro komentáře
[reklama]
Wilsonova 8
75002 Přerov
Klasická masáž, medová masáž, Dornova terapie, Breussova masáž, lávové kameny, Thajská mas...
28.října 190/38
70200 Ostrava
Hledáte kvalitní masáž, u které si odpočinete a zároveň vám pomůže do bolesti zad? Zkuste ...
Zobrazit další články
Zobrazit kategorie článků
Baby masáž - úvod
Baby masáž - masáž dětí a kojenců: DÍTĚ + MATKA = ZÁKLAD to je hlavní myšlenka zdravého vývoje děťátka.
číst dál »
7673x    0x
Naše obratle a naše pocity II.
Nejen dospělí ale i děti mohou mít špatnou náladu. Když někdy chytím do ruky školní tašku mé dcery ani se nedivím, že ji
číst dál »
5942x    0x
Neobvyklá masáž s hroznýšem
Tento způsob masáže si asi jen tak nedopřejete, je však natolik unikátní, že rozhodně stojí za zmínku.
číst dál »
2806x    0x
Masážní baňky
Dopřát svým klientům maximální pohodlí a zároveň požadovaný efekt v podobě uvolnění od bolesti nebo jiných zdravotních problémů je opravdu...
číst dál »
3481x    0x
Masáž Lomi - Lomi – ráj na vlastní kůži
Masáže představují vynikající způsob, jak ulevit tělu a mysli od stresu a v neposlední řadě od bolesti. Na jakou masáž se vydáte, a který typ zvolíte, závisí pouze...
číst dál »
2320x    0x
   Nejbližší kurzy
Kurz masáže těhotných
26.07.2019 - 28.07.2019
(Ostrava)
Kurz Pánevní dno
27.07.2019 - 27.07.2019
(Ostrava)
Havajská masáž LOMI LOMI
03.08.2019 - 04.08.2019
(Ostrava)
Manuální lymfatická drenáž
07.08.2019 - 11.08.2019
(Ostrava)
Fyziotaping 1.
17.08.2019 - 18.08.2019
(Ostrava)
FYTOTERAPIE (nejen) pro Masé...
17.08.2019 - 18.08.2019
(Ostrava)
Indická masáž hlavy
23.08.2019 - 23.08.2019
(Ostrava)
.