Vybavení pro maséry a wellness centra
720 540 422 (prac. dny 6:45 - 15:00)
košík je prázdny
Pro masáž
Pro masáž
Wellness procedury
Wellness procedury
Knihy, DVD, plakáty
Knihy, DVD, plakáty
Pro sport
Pro sport
Kosmetika
Kosmetika
Sauny a vířivky
Sauny a vířivky
Akce
Akce
Novinky
Novinky
Vyhledávání
Jihočeský krajJihomoravský krajKarlovarský krajKrálovéhradecký krajLiberecký krajMoravskoslezský krajOlomoucký krajPardubický krajPlzeňský krajPrahaStředočeský krajÚstecký krajVysočina krajZlínsky kraj
Odebírání novinek
Pro zasílání novinek zadejte e-mail

Co jsou to toxiny

Výkladové slovníky obvykle definují toxiny jako jedovaté látky rostlinného nebo živočišného původu.
Po jejich konzumaci můžete mít vážné zdravotní komplikace, které se v některých případech mohou skončit i smrtí. Pokud používáme slovo toxiny v běžné řeči, máme na mysli látky, o kterých se domníváme, že "jen" nejsou našemu zdraví prospěšné - jako například kofein, nikotin, alkohol nebo tmavá masa. I když je pravda, že tyto látky mohou našemu organismu od určitých dávek škodit, neměly by se stát jedinou věcí, na kterou myslíme. Než začnete s učením se, jak svému tělu odpomoci od těchto jedů, přečtěte si, co byste měli omezit a proč.

Alkohol
Alkohol je jeden z toxinů, kterých se mnozí z nás obávají nejvíce, ale ve skutečnosti je v malých dávkách pro organismus neškodný. Odborné studie dokonce naznačují, že lidé, kteří si dají jeden - dvě sklenice alkoholického nápoje za den, jsou zdravější a žijí déle než abstinenti. Nicméně pokud pijete více než dvě sklenice denně, z dobrých zpráv se obratem ruky stanou zlé. Pravidelná konzumace více než dvou sklenic denně zvyšuje riziko určitých typů rakoviny a srdečně - cévních onemocnění a nadměrné pití, tj. více než 4 sklenice alkoholického nápoje denně, může již ochromit životně důležité orgány, mozek, buňky či vést k slepotě. Pro většinu z nás však platí, že si stačí dát tři sklenice večer a ráno (podle individuální konstituce.

Kofein
Často také slýcháme, že je třeba přestat s požíváním kofeinu. Ale je to skutečně tak? Opět, mnoho lidí si myslí, jak silný toxin je kofein. Neexistují však žádné důkazy, že by došlo k narušení zdraví kofeinem, pokud požijete méně než 600mg za den (tj. asi šest šálků). U některých lidí však menší zdravotní potíže může způsobit i menší dávka. Asi 350mg může mít za následek snížení koncentrace a energie. Výzkum, který provedli vědci na Dukeově univerzitě v USA ukázal, že lidé, kteří pravidelně konzumují více než 400 mg kofeinu denně, produkují více stresových hormonů než ti, kteří konzumují menší množství. Proto je sledování pravidelných dávek důležitou součástí vaší detoxikace.

Nikotin
Ze složek, které se používají při výrobě cigaret i dalších tabákových výrobků a z reakcí, ke kterým dochází při hoření, při každém vdechu na přijetí organismus asi 4000 druhů látek z nichž mnohé jsou škodlivé. Inhalujete jedy, jako olovo, arsen či kyanid, které dokonce ani v miniaturních dávkách nedělají vašemu tělu dobře. Vdechujete také oxid uhelnatý, který tělo obírá o kyslík. Navíc v průběhu kouření produkuje vaše tělo chemické látky tzv. nitrosaminy, které způsobují rakovinu prakticky všude, kam se dostanou. Proto prvním a základních krokem při detoxikaci organismu je přestat kouřit.

Pesticidy
Odhaduje se, že průměrný Brit každý rok s potravou přijme kolem 4,5 litru pesticidů. Podle aktivistů z hnutí Pan UK však Britové navíc vystavují Svijaš organismy působení 4306 tun pesticidů, které se nacházejí v domácnostech ve formě insekticidů, sprejů proti hmyzu a přípravků na ošetřování zahrad. Podobné statistiky přicházejí i z dalších rozvinutých zemí. Jak přesně pesticidy v lidském těle fungují zatím nevíme, do souvislosti s vysokou hladinou pesticidů v lidském organismu se dává chorobné vyčerpání, alergie, podráždění kůže a v nejhorších případech i určité formy rakoviny. Zda vůbec můžeme v běžném životě dosáhnout tak vysoké koncentrace v organismu je sporné a je to předmětem odborných debat, ale jedno je jisté - lidské tělo přirozenou cestou odbourává pesticidy jen velmi těžko. Vystavovat se méně jich působení je tedy potenciálně mnohem důležitější než pokoušet se dostat je z těla ven nějakým přísným stravovacím režimem.

Znečišťující látky
Znečišťující látky pronikají do našeho života v nejrůznějších formách, ať už jako různé chemikálie, hormony nebo těžké kovy (olovo, rtuť, hliník…). Do organismu se dostávají různé - ze vzduchu, z produktů, které používáme v domácnosti, nebo si najdou cestu, jak se dostat do toho, co jíme (půdou, vodou). Tyto kontaminující látky mohou být lidskému zdraví velmi škodlivé. Výzkumy na té nejjednodušší a nejpřímočařejší úrovni, které vykonával institut zdraví dětí v USA, překázali, že ve dnech s největší koncentrací škodlivin ovzduší roste u dětí množství dýchacích potíží, jako je bolest v krku a kašel. Znečišťující látky jsou také důvodem vzniku škodlivých sloučenin, kterým se říká volné radikály. Tyto nestabilní molekuly napadají v organismu zdravé buňky a poškozují je. Volné radikály jsou spojovány s řadou problémů od vrásčité pleti až po onemocnění srdce. Jediné potěšující je, že se už udělalo velké množství různých výzkumů zaměřených na důsledky působení znečišťujících látek na lidský organismus.

Nasycené a jiné škodlivé tuky
Ortodoxní "detoxináři" vás budou přesvědčovat, že tmavá masa (červené masa) jsou toxinem, protože jejich lidský organismus tráví s obtížemi, a tedy způsobují NARS množství toxinů v tlustém střevě. Říká se dokonce, že 2,2 - 4,5 kg naší tělesné hmotnosti by mohlo tvořit rozkládající se (nestrávené) maso v tlustém střevě. Vědecky to však není dokázáno, takže se můžete sami podle sebe rozhodnout, zda je toto tvrzení dostatečným důvodem na to, abyste červené maso vyloučili ze svých jídelníčků. Pravdou však je, že některé druhy tmavého masa (stejně jako celou řadu plnotučných mléčných výrobků, umělých tuků, máslo, koláče, sušenky nebo moučníky) mají v sobě hodně nasycených tuků a to pro náš organismus vůbec není dobré. Tuky z potravy totiž musí zpracovávat játra a když ji zaměstnáváme touto činností, nemůžou strávit dostatečné množství času čištěním organismu od skutečných toxinů, jakými jsou například pesticidy. Navíc nasycené tuky zvyšují množství volných radikálů v organismu. I když vezmeme v úvahu všechny tyto argumenty, ne všechny tuky jsou však škodlivé - dokonce i Americká asociace starostlivosti o srdce připouští, že spotřeba do 20g nasycených tuků za den nemůže našemu zdraví škodit.

Cukr
Většina lidí, když přemýšlí o tom, čím cukr škodí zdraví, většinou dospěje k obezitě nebo k zubním kazem, ale to zdaleka není vše. Když vědci ze státní univerzity v Buffalo (USA) nedávno zkoumali, které potraviny vnášejí do organizmu nejvíc volných radikálů, cukr skončil bezkonkurenčně nejvýš. Do dvou hodin po snědení 300kcal cukru (ekvivalentem je jedna plechovka perlivého sladkého nápoje a trocha čokolády) vám vzroste v těle množství volných radikálů o 140%. Cukr také zvyšuje množství tzv. "škodlivých" bakterií ve střevech, které mohou podporovat kvašení, a tím zvyšuje i riziko reabsorpce mnohem nebezpečnějších toxinů. Americké ministerstvo polnohospodářství publikovalo, že optimálně bychom neměli přijímat více než 40 g cukru za den.

Stres
O stresu nelze hovořit přímo jako o toxinu, protože stres není nic, co byste polykali (a pravděpodobně není takový škodlivý jako cigareta), ale přesto organismu škodí. Když jsme ve stresu, naše tělo vyrábí různé chemické látky, které celý systém uvádějí do pohotovosti. Zvyšuje se krevní oběh, což napomáhá nebezpečnějším toxinům volněji procházet organismem.
Ve stavu stresu jste také náchylnější holdovat jiným toxinům jako alkoholu, cigaretám, cukru nebo sytým mastným jedlým. Potlačení stresu je důležitou součástí detoxikace, ale zároveň jednou z nejkrásnějších. Neznám nikoho, kdo by se setkal s relaxační metodou, která by se mu nelíbila.

Zdroj: Jak zbavit tělo jedů - Helen FosterKomentáře
(0)

K tomuto článku ještě nenapsal nikdo komentář. Buďte první.

[reklama]
Na Bystřičce 8
77900 Olomouc
Regenerační centrum Maobi poskytuje kvalitní masáže v Olomouci. Můžete odpočívat v příjemn...
Nad Lomnicí 1102
38801 Blatná
Masáže rekondiční a sportovní – poctivé klasické masáže. Baňkování. Reflexní terapie. Léče...
Zobrazit další články
Zobrazit kategorie článků
Externí detoxikace - část II
Sauna a pára, široce využívány zejména ve švédskou a Finsku, pomáhají udržovat tělo zdravé a bez toxinů.
číst dál »
2271x    0x
Detoxikujte své tělo medovou masáží
Pod pojmem medová masáž si každý představí něco příjemné, jemné a slaďoučké. Možná teď někoho zklamu, ale není to
číst dál »
3423x    0x
Očista začíná na jaře
Srdce bude lépe pracovat, upraví se stav křečových žil a závislých na počasí přestane bolet hlava. Stojí za to získat s
číst dál »
2264x    0x
Detoxikace - očista těla
V zjednodušeném pojetí, detoxikace znamená očištění krve. Hlavně odstraní nečistoty z krve v játrech, kde jsou toxiny
číst dál »
2598x    0x
Externí detoxikace - část I
Očista těla od jedovatých látek nespočívá jen v tom, co se děje uvnitř těla. Přestože povzbuzování detoxikačních
číst dál »
2187x    0x
   Nejbližší kurzy
Rekvalifikační víkendový mas...
28.02.2020 - 19.04.2020
(Ostrava)
Lektorský kurz baby a dětské...
06.03.2020 - 08.03.2020
(Ostrava)
Baňkování podle zásad TČM
27.03.2020 - 27.03.2020
(Uherský Brod)
Gua Sha a akupresurní body p...
24.04.2020 - 24.04.2020
(Uherský Brod)
Kurz Spirální Stabilizace 1C...
25.04.2020 - 26.04.2020
(Ostrava)
Měkké techniky 1.
15.05.2020 - 17.05.2020
(Ostrava)